Hakikat, ruhun sevgilisidir ve bu aşkın çocuğu düşünmektir. N. Topçu

Kas

5

Paleontoloji Profesörü Engin Meriç’ten Kütüphanemize Anlamlı Bağış/Ahmet Türkan

By Dr.Ahmet Turkan

Engin Meriç Hocabenim konuşmam rektör tebrik rektörlük toplu resimPaleontoloji alanında ülkemizin duayenlerinden olan Prof. Dr. Engin Meriç, şahsi kütüphanesindeki 2000’nin üzerindeki tüm kitap ve dergilerini Üniversitemiz Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi’ne bağışladı. İçerik açısından çok nadide eserlerinin bulunduğu koleksiyonu tüm okuyucuların hizmetine sunduk. İstanbul’da pek çok üniversite, Sayın Meriç’in kitaplarını kendi kütüphanelerine bağışlaması için teklifte bulunmasına rağmen Üniversitemizi ve dolayısıyla Kütüphanemizi tercih etmeleri bizleri ayrıca onurlandırdı. Bu anlamda, yapılan bağışın Kütüphanemize büyük bir değer kattığını düşünüyorum. Bu sebeple kendilerini onure etmek için Üniversitemize ve Kütüphanemize davet ettik. Kendilerini iki gün üniversitemizde ağırlamaktan büyük bir onur duyduk. Ayrıca yapmış olduğu katkı dolayısıyla düzenlediğimiz törene, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Halis Aydemir, Makina Mühendisliği Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Ramazan Köse, Jeoloji Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Yaşar Kibici, memurlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Törende, Prof. Dr. Engin Meriç’in özgeçmişi hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Jeoloji Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Yaşar Kibici, çok değerli eserleri Dumlupınar Üniversitesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi’ne bağışlamalarından dolayı Prof. Dr. Engin Meriç’e teşekkür ediyorum dedi.

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören şunları dile getirdi: “Prof. Dr. Engin Meriç hocamız bilim dünyamız için önemli bir değerdir. Emekliliğinden sonra bile büyük eserler vermeye devam etti. Birikimini, yaklaşık 2500 eseri Üniversitemize bağışladı. Bizi tercih etmesinde Kurtuluş Savaşı’mızın en kanlı mücadelesinin verildiği Dumlupınar Savaşı’nın ve bu savaşta canını veren aziz Şehitlerimizin hatırası etkili olmuştur. Prof. Dr. Engin Meriç hocamız kıymetli birikimini bizlere emanet ettiği için kendisine teşekkür ederiz.”

Kendisi adına düzenlenen törende Prof. Dr. Engin Meriç duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Kitap tutkunuyum. Çok sayıda kitabım var. Emekli olduktan sonra bile 130 civarında yayın yaptım. Aklım hep kitaplarda ve özellikle de kitaplarıma değer verecek yeni yer aramaya başlamıştım. Dumlupınar Üniversitesi’nin bu konuda kitaplarıma sahip çıkacağına güvenim tam. Dumlupınar Savaşları beni çok derinden etkilemiştir. Ailemizden bu savaşlarda şehit verdik. Kurtuluş Savaşı’nın ve Dumlupınar Savaşı’nın değerlerine ve Şehitlerine sahip çıkan Dumlupınar Üniversitesi’ne kitaplarımı bağışlama kararı aldım. Bana gösterdikleri ilgiden dolayı Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne, Dumlupınar Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığına ve Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Kibici hocamıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kütüphane Daire Başkanı olarak bendeniz de  bağışladığı kitaplar sayesinde Kütüphanemizin zenginleşmesinde katkılarından dolayı Prof. Dr. Engin Meriç’e şükranlarımı sundum.

 

Leave a comment