Archive

You are currently browsing the blog archives for Ağustos, 2015.

Ağu

24

“734. HAYME ANA’YI ANMA VE GÖÇ ŞENLİKLERİ”

By Dr.Ahmet Turkan

Sabahleyin odama geldiğimde sekreterimiz Muhammet Bey’den Kütahya Valiliğinin gönderdiği güzel bir davetiye aldım. “734. HAYME ANA’YI ANMA VE GÖÇ ŞENLİKLERİ” isimli üç günlük program davetiyesinin arkasında Hayme Ana’dan Ertuğrul Gazi’ye hitaben güzel öğütler vardı. Kaynağını tam olarak öğrenemesem de anlam derinliği bağlamında içeriği hoşuma gitti. Bu öğütleri sizlerle paylaşmak istedim:

OĞUL

Anayurttan ayrılalı yıllar geçti. Deli rüzgârlar önünden oradan oraya savrulduk. Beylik otağını kurduğumuz şu yaylalar artık son durağımız, son konağımız olsun.
Oğuz’un yurtlarına diktiğimiz ağaçların kökleri kara yerin derinliklerine, dalları gökyüzünün yüceliklerine uzansın. Ak-boz atlara binip yağı üstüne yel gibi vardıkta Kadir Allah gözü pek yiğitlerimizi korusun.
Göğsü kaba yerli kara dağlar gibi duran erlerimiz ile kır çiçekleri gibi saf ve temiz, ak yüzlü, ala gözlü kızlarımız Kutlu Kayı Boyumuza gürbüz evlatlar versinler.
Altın başlı otağlarımız Çarşamba Yaylasını bürüsün. Kayı’nın ve diğer bütün boyların oğullarını Ertuğrul’umla bir tutarım. Onların hepsini soyumuz için Hakk’ın kutsal birer emaneti bilirim.

OĞUL
Boyundan, soyundan olsun olmasın insanlara adil davran. Adaletten ayrılma ki, insanların birlik ve dirlik kazansın. Yurdunda, obanda herkes gezsin. Ululuk isteyen töreden ayrılmasın. Bu dünya bir oturma yeri değildir.
Yapacağın iyi ve doğru işlerde insanların hizmetinde bulunursan güzel övünçler senin olur. Yüreğinden inancı, ağzından duayı, davranışlarından erdemi hiç eksik etme. Bir de; sabırlı ol oğul, ekşi koruk sabırla tatlı üzüm olur.

OĞUL
Beğlik dermekle, ağalık vermekle olur. Sofranı ve keseni yoksullara açık tut.11953519_1020020744698101_2940220719464535031_o